Põhikiri

Võntküla Külaseltsi põhikiri


  1. Mittetulundusühingu nimi, asukoht, eesmärk
1.1.   Mittetulundusühingu nimi on Võntküla külaselts (edaspidi nimetatud selts).
1.2.   Ühingu asukohaks on Võntküla, Taebla vald, Eesti Vabariik.
1.3.   Seltsi eesmärgiks on kaasa aidata Võntküla piirkonna küla- ja seltsitegevuse arendamisele ning parandamisele, kultuuri-, hariduse- ja sotsiaaltegevuse edendamine ja arendamine.
1.4.   Oma eesmärkide saavutamiseks on seltsil õigus korraldada tulundus- ja heategevusüritusi ning osaleda arendustöödes Eesti Vabariigi seadustega lubatud piires.
1.5.   Selts annab välja stipendiume vastavalt kehtestatud korrale.
1.6.   Selts propageerida keskkonna- ja loodusteadlikkust.
1.7.   Viib inventari hankimise eesmärgil läbi tasulisi üritusi, võtab vastu annetusi. Teostab tehinguid seltsi kasutuses ja omanduses oleva ning tema põhieesmärgi saavutamiseks vajaliku varaga ning sõlmib sponsor- ja reklaamilepinguid.

  1. Seltsi liikmeks vastuvõtmise, seltsist väljaastumise ja seltsist väljaarvamise tingimused ning kord
2.1.    Seltsi liikmeteks võivad olla kõik füüsilised isikud.
2.2.    Seltsi liikmeks võetakse vastu avalduse alusel ühingu juhatuse otsusega, kui selle poolt on hääletanud üle poole üldkoosolekust osa võtnud liikmetest või nende esindajatest. Liikmeks võetakse vastu hääletuse teel.
2.3.    Seltsi liikmetel on õigus igal ajal juhatusele esitatava avalduse alusel seltsist välja astuda. Liikme väljaastumine kinnitatakse juhatuse poolt.
2.4.    Seltsi liige võidakse Seltsist välja arvata juhatuse otsusega alljärgnevatel alustel:
liige ei ole täitnud talle pandud kohustusi või rikub põhikirja;
liige on rängalt eksinud ühiskonnas üldtunnustatud normide vastu;
liige ei ole tasunud aasta jooksul aasta liikmemaksu.
2.5.    Seltsist väljaarvamuse korral on liikmel õigus taotleda liikmelisuse ennistamist üldkoosoleku poolt.
2.6.    Seltsi liige arvatakse juhatuse otsusega seltsist välja liikme surma korral.


3. Seltsi liikmete õigused ja kohustused
3.1. Seltsi liikmetel on õigus:
võtta hääleõigusega osa seltsi üldkoosolekutest või volitada enda esindamiseks üldkoosolekul mõnda teist seltsi liiget. Igal liikmel on õigus volituse alusel valida ja olla valitud seltsi juhatusse ja teistesse organitesse ning kasutada seltsi üldises kasutuses olevat vara juhatuse ja/või üldkoosoleku poolt määratud tingimustel ja korras.
3.2. Seltsi liikmed on kohustatud:
tasuma liikmemaksu üldkoosoleku poolt kindlaksmääratud tingimustel ja
korras;
täitma muid põhikirjast ja juhatuse ning üldkoosoleku otsustest tulenevaid
kohustusi.
3.3. Seltsi liikmel võivad olla ka muud põhikirjast ja Eesti Vabariigi seadustest tulenevad õigused ja kohustused.

4. Seltsi juhtimine
Üldkoosolek
1. Seltsi kõrgeimaks juhtimisorganiks on üldkoosolek, mille pädevuses on:
põhikirja muutmine;
seltsi eesmärkide muutmine;
juhatuse esimehe ja liikmete valimine ja tagasikutsumine;
juhatuse või muu organi liikmega tehingu tegemise või tema vastu nõude esitamise otsustamine ja selles tehingus või nõudes Seltsi esindaja määramine;
revisjonikomisjoni liikmete valimine ja tagasikutsumine;
komisjonide moodustamine ja nende ülesannete määratlemine;
seltsi tegevuse lõpetamise otsustamine;
muude küsimuste otsustamine.
2. Seltsi üldkoosolekud on korralised ja erakorralised.
3. Korralised koosolekud toimuvad vähemalt üks kord aastas juhatuse poolt määratud ajal ja kohas. Juhatus on kohustatud koosoleku toimumisest ja päevakorrast kõigile seltsi liikmetele kirjalikult vähemalt 2 (kaks) nädalat ette teatama.
4. Erakorralised üldkoosolekud kutsub Juhatus kokku kas omal initsiatiivil või vähemalt 1/10 liikmete nõudmisel. Juhatus on kohustatud koosoleku toimumisest ja päevakorrast kõigile Seltsi liikmetele kirjalikult (e-mailiga) vähemalt 2 (kaks) nädalat ette teatama.
5. Üldkoosolekul valitakse koosoleku juhataja ja protokollija ning kontrollitakse koosoleku pädevust võtta vastu otsuseid, määrates kindlaks koosolekul esindatud hääled.
6. Üldkoosolek on pädev vastu võtma otsuseid, kui sellel on esindatud vähemalt 1/2 liikmetest. Liikmete esindajate volitused fikseeritakse kirjalikult üldkoosoleku protokollis, kusjuures need peavad esindatava liikme poolt olema esitatud kirjalikult või suuliselt Juhatusele. Igal Seltsi liikmel on üldkoosolekul üks hääl.
7. Üldoosolek võtab vastu otsuseid päevakorras märgitud järjekorras. Vastava päevakorrapunkti läbiarutamise järel paneb koosoleku juhataja selle hääletusele. Üldkoosolek võtab vastu otsuseid kas kinnise või lahtise hääletuse teel. Kinnine hääletus korraldatakse juhul, kui seda nõuab üle poole Seltsi liikmetest.
Üldkoosoleku otsus on vastu võetud, kui selle poolt antakse üle poole üldkoosolekul esindatud häältest, kui seaduses või põhikirjas ei ole ette nähtud suurema häälteenamuse nõuet.
8. Isiku valimisel häälte võrdsel jagunemisel kuulutab koosoleku juhataja hääletuse ebaõnnestunuks ja avab uuesti nimekirja kandidatuuride esitamiseks. Valimisi korratakse, kuni üks kandidaat saab teistest enam hääli.
9. Seltsi liikme teistest erineva õiguse lõpetamiseks või muutmiseks, samuti talle teistest erineva kohustuse panemiseks peab olema selle liikme nõusolek.
10. Põhikirja muutmise otsus on vastu võetud, kui selle poolt hääletab vähemalt 2/3 üldkoosolekul osalenud liikmetest või nende esindajatest.


11. Juhatus
12. Juhatus on seltsi juhtimisorgan, mis esindab ja juhib ühingut selle igapäevases tegevuses. Juhatuses on 3-5 (kolm kuni viis) liiget.
13. Juhatuse igal liikmel on õigus esindada seltsi kõigis õigustoimingutes, kui üldkoosoleku otsusega või põhikirjas ei ole määratud teisiti.
14. Juhatus on kohustatud pidama liikmete arvestust üldkoosoleku poolt määratud tingimustel ja korras.
15. Juhatus võib vastu võtta otsuseid, kui selle koosolekul osaleb üle poole Juhatuse liikmetest.
16. Juhatus võib seltsile kuuluvaid kinnisasju või registrisse kandmisele kuuluvaid vallasasju võõrandada või asjaõigusega koormata ainult üldkoosoleku otsusega ettenähtud tingimustel.
17. Juhatus valitakse 2 (kaheks) aastaks.

5. Seltsi lõpetamine ja Seltsi vara jaotus lõpetamise korral
1. Selts lõpetatakse:
üldkoosoleku otsusega;
muul seaduses ettenähtud alusel.
2. Seltsi lõpetamine üldkoosoleku otsusega on otsus vastu võetud, kui selle poolt
hääletab vähemalt 2/3 üldkoosolekul osalenud seltsi liikmetest.
3. Seltsi lõpetamine toimub seaduses sätestatud korras.
4. Seltsi lõpetamisel jaotatakse pärast võlausaldajate kõigi nõuete rahuldamist ja allesjäänud vara üleandmisele tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirja kantud sarnaste eesmärkidega ühingule või avalik õiguslikule juriidilisele isikule.



MTÜ Võntküla Külaseltsi põhikiri on kinnitatud ühingu liikmete asutamiskoosolekul 22. märtsil 2009.